Meteorologicka stanice Lazanky u Blanska<

English


Stanice se nachází v Lažánkách v Moravském krasu. Přesné souřadnice: 49°21’severní šířky a 16°42’ východní délky. Nadmořská výška stanice je přibližně 355 metrů nad mořem. Stanice je umístěna ve spodní části tzv. Lažáneckého žlebu na jeho severozápadním svahu. Na jižní straně je tato sníženina ohraničena přes 100 metrů vysokým prudkým svahem, ktery posléze přechází v Rudickou plošinu o výškách kolem 500 metrů. Na severu je ohranicena hřbetem, který ji odděluje od Punkevního údolí. Celá oblast je součást Drahanské vrchoviny.
Měřící budka je vzdálena cca 10 m jihovychodním směrem od stěny domu. Čidlo teploty a vlhkosti je umístěno ve výšce 2 m nad zemským povrchem. Srážkoměr je ve výšce 1 m. Anemometr je ve výšce 4 m.
V současnosti se data z čidel přenášejí bezdrátově na základnu stanice (WS 2300) jednou za 2 minuty a uchovávají se v paměti počítače (pouze data z celé hodiny). Do budoucna bych čidla se základnou chtěl propojit drátem a přenášet data z čidel několikrát za minutu a online je zobrazovat na těchto stránkách. Co se týká úprav stanice, tak bude zřejmě potřeba přesunout anemometr do reprezentativnější polohy (např. na střechu domu), neboť v současnosti je měření ovlivněno závětřím za domem. Také bych se chtěl pokusit sestrojit vyhřívání srážkoměru, který měří pouze kapalné srážky a tudíž pouze v letním období.